بیست و چهارم ذی الحجه روز نزول آیه تطهیر در شأن اهلبیت (علیهم اسلام)

صفحه اصلی انجمن ها انجمن مذهبی بیست و چهارم ذی الحجه روز نزول آیه تطهیر در شأن اهلبیت (علیهم اسلام)

• این موضوع 0 پاسخ، 1 کاربر را دارد و آخرین بار در 7 سال، 7 ماه پیش بدست 110 به‌روزرسانی شده است.
در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    110
    مشارکت کننده

بیست و چهارم ذی الحجه روز نزول آیه تطهیر در شأن اهلبیت (علیهم اسلام) ؛ سوره احزاب آیه 33 ؛ ( إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكمُ‏ْ تَطْهِيرًا ) بر عموم شیعیان جهان مبارک باد.

چگونگي شأن نزول آيه‌ي تطهير

شأن نزول آيه‌ي تطهير هم از طريق ائمّه‌ي اطهار (علیهم السلام) از جناب امّ سلمه كه همسر پيامبراكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) است نقل شده:

روزي رسول خدا در اطاقم بود.به من فرمود:علي و فاطمه و حسن و حسين را بگو نزد من بيايند.آنها كه آمدند،رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) كساني خود را بر سر آنها كشيد و فرمود:

(اللّهُمَّ هؤُلاءِ اَهْلُ بَيْتِي فَاَذْهِبْ عَنْهُمُ الرِّجْسَ وَ طَهِّرْهُم تَطْهِيراً)؛

«خدايا! اينان اهل بيت منند؛ پليدي را از آنها دور كن و از هر نوع آلودگي پاكشان گردان».

امّ سلمه مي‌گويد:من هم جلو رفتم و گفتم:يا رسول الله!

(اَنَا مِنْ اَهْلِ بَيْتِكَ)؛

«من هم از اهل بيت شما هستم»؟!

اجازه مي‌ دهيد من هم داخل در جمع شما باشم؟فرمود:

(كُونِي مَكانَكِ يا اُمَّ سَلَمَه اِنَّكِ اِلَي خَيْرٍ اَنْتِ مِنْ اَزْواجِ نَبِيِّ الله)؛

«اي امّ سلمه!تو در جاي خوت باش.تو زن خوبي هستي و تو از همسران پيامبرخدا هستي».

در اين موقع بر رسول خدا?وحي نازل شد و اين آيه‌ آمد:

]…إنَّما يُرِيدُ اللهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيراً[؛[بحارالانوار،جلد35،صفحه‌ي208.]

«…خدا منحصراً مي ‌خواهد پليدي و گناه را از شما اهل بيت دور كند و شما را از هر گونه آلودگي پاك گرداند».

مقصود قرآن از اهل بيت (علیهم السلام) چه كساني هستند؟!

در روايات زيادي از منابع شيعه و سنّي نقل شده: پس از نزول آيه‌ي تطهير تا مدّت شش ماه و بعضي تا هشت ماه و نه ماه هم نوشته‌اند كه رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) هر روز صبح، هنگام رفتن به مسجد براي نماز، كنار خانه‌ي فاطمه (علیها السلام) مي‌ايستاد و صدا مي‌ زد:

(اَلصَّلوةُ يَرْحَمُكُمْ اللهُ]…إنَّما يُرِيدُ اللهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيراً[)؛[بحارالانوار،جلد35،صفحه‌ي223.]

«هنگام نماز است!… اي اهل بيت!خدا مي ‌خواهد پليدي را از شما اهل بيت دور كند و شما را از هر نوع آلودگي پاك گرداند».

روشن است كه هدف از اين كار اين بوده كه مردم نمازخوان حاضر در مسجد با توجّه به اينكه خانه‌ي فاطمه (علیها السلام) متّصل به مسجد بوده مكرّراً از رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) بشنوند كه اهل بيت مقصود در قرآن، ساكنان خانه‌ي فاطمه (علیها السلام) بوده ‌اند و بعداً القاء شبهه نكنند و آيه‌ي تطهير را منطبق بر همسران پيامبر ننمايند!!  برگرفته از جزوه صفیر هدایت شماره 34 سلسله مباحث معارفی سید محمد ضیاء آبادی.

1. إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكمُ‏ْ تَطْهِيرًا سوره احزاب آیه 33 ( حق این است که خدا می خواهد ناپاکی از شما اهل این خانه ببرد و پاکیزه تان کند ، پاکیزه کامل ) از ابن جریر از ابن ابی حاتم و طبرانی از ابی سعید خدری روایت می کند که رسول خدا (ص) فرمود : این آیه در شان پنج نفر نازل شده ، درباره من و علی و فاطمه و حسن و حسین ” إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكمُ‏ْ تَطْهِيرًا “.  آیات الولایة صفحه 275

2. إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكمُ‏ْ تَطْهِيرًا سوره احزاب آیه 33 ( حق این است که خدا می خواهد ناپاکی از شما اهل این خانه ببرد و پاکیزه تان کند ، پاکیزه کامل ) علی بن ابراهیم می گوید در روایتی از ابی الجارود نقل شده که امام محمد باقر (ع) در تفسیر کلام خدا ” إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكمُ‏ْ تَطْهِيرًا ” فرمود : این آیه در شأن رسول الله (ص) و علی ابن ابیطالب و فاطمه و حسن و حسین علیهم السلام نازل شده و این در خانه  اُم سَلَمه همسر رسول خدا (ص) بود که حضرت امیرالمومنین و فاطمه و حسن و حسین علیهم السلام را زیر کساء خیبری قرار داد و بعد دعا کرد که پروردگارا ایشان اهل بیت منند که درباره آنها به من وعده داده ای ، خداوندا پلیدی از ایشان ببر و خودت پاکشان کن ، امُ سلمه گفت آیا من نیز جزء آنها هستم ای رسول خدا (ص) ؟ فرمود : تو را مژده دهم که عاقبت به خیر هستی.  تفسیر برهان جلد 3 صفحه 319

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
به بالا بروید